Zámek v Lipové je jednou z nejohroženějších kulturních památek české republiky.  Tento unikátní zámek byl poprvé odsouzen k zániku již v osmdesátých letech minulého století. Tehdy unikl demolici jen o vlásek. Sám zámek ještě dnes zachráněn není, ale již nyní zde můžete navštívit  barokní zámecký park a zahradu. Ty se již zachránit podařilo, i když i zde nás čeká ještě mnoho práce. Záchranu areálu se daří realizovat také díky Vám, občanům této  země, jimž není cizí pomoc záchraně a obnově našeho národního kulturního dědictví. 

 

 PŘISPĚJTE PROSÍM NA ZÁCHRANU ZÁMKU

ÚČET 771 771 700/0600 MONETA MONEY BANK

Ostatní

Zveme Vás na Den země

22. dubna 2019 od 10.00 hodin

Den země je nejdůležitější svátek v roce, který se váže k životnímu prostředí. Seznamte se s dějinami a vývojem zámeckého parku v lipové a zároveň pojďme udělat společně něco pro jeho lepší vzhled. Park se nám za naši snahu odmění příjemným prostředím po celý letošní rok.

Ke stažení

 

První úroda

V roce 2018 se nám nově založená štěpnice odvděčila první úrodou jak sladkých třešní odrůdy Donissenova, tak úrodou jablíček a zejména bohatou úrodou mišpulí germánských, ze kterých byl vyroben podle starého receptu pravý džem, který se v dřívějších dobách ,,vyvažoval zlatem", jak uvádějí kroniky. Zřejmě pro svoji náročnost na zpracování ovoce a výsledek, kdy z jednoho kilogramu ovoce nemáte ani 200g džemu. Radost nám udělal i zámecký vinohrad, kdy jednotlivé hlavy byly obsypány dozrálými chutnými plody.

Pozvánka na naučnou stezku

Srdečně Vás zveme na naši naučnou stezku nazvanou "Kolem zámeckého rybníka v Lipové odkrývá zdejší přírodní tajemství".

Ke stažení

Koncert duchovní hudby

Dovolujeme si Vás pozvat na koncert duchovní hudby Musica da Chiesa, který se uskuteční 4. 8. 2018 v 16 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.

Den otevřených podstávkových domů a víkend otevřených zahrad

Vážení přátelé a podporovatelé,

v blízké budoucnosti bychom Vás rádi pozvali na následující akce, které se na Lipové a v nedalekém okolí budou konat:

Den Země na Lipové

Na Lipové jsme se připojili ke svátku Den země. Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, dne 21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země. První Den Země byl slaven 22. dubna roku 1970 v San Francisku.

Tisková zpráva ke kostelu svatých Šimona a Judy 2018

Kostel svatých Šimona a Judy v Lipové byl zrekonstruován a slavnostně otevřen 28. října 2015.

Obec Lipová získala dotaci na rekonstrukci kostela z rozpočtových prostředků Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Název projektu „Stavební úpravy stávajícího kostela sv. Šimona a Judy“.

Kalamita v zámeckém parku

Letošní zima se bohužel negativně podepsala na podobě našeho zámeckého parku. Orkán Herwart, který zpustošil značnou část Německa, se nezastavil ani před Lipovou a poničil nejen značnou část lesních porostů kolem obce ale bohužel i některé vzrostlé a krásné stromy v zámeckém parku. Největší škodou pak bylo doslova utržení koruny vzrostlého, několika set let starého budu pod zámeckým parterem. Jiné vzrostlé jedince pak vichr připravil o množství větví.

Stránky

Prihlásit se k odběru RSS - Ostatní